Szukaj:

Rajd Katyński 2010

Motocykliści w Hucie Pieniackiej - 2010 r. (więcej materiałów wideo w zakładce: WIDEO)
Jadąc do Huty Pieniackiej, co roku zatrzymujemy się w Hołubicy - ostatniej ukraińskiej osadzie na drodze do Huty w której jest szkoła. Zatrzymujemy się tam by wręczyć uczącym się tam dzieciom pomoce naukowe, sprzęt sportowy... Trzeba zrobić wszystko, by nigdy nie powtórzyło się piekło z Huty Pieniackiej, jednym z warunków by w przyszłości zapobiec tragedii jest wykształcona młodzież - ludzie którymi nigdy nie zawładną zbrodnicze ideologie. (poniżej członkowie Stowarzyszenia, przekazują dary na ręce dyrektora szkoły).

Podróż autokarem zakończyła się dwa kilometry przed Hutą z powodu stanu drogi prowadzącej do pomnika. W dalszym transporcie pomogli motocykliści, którzy przybyli wcześniej. 
obozowisko... 

Później rozpoczęły się przygotowania do Mszy Świętej... budowa ołtarza, zapalanie zniczów, sprawdzanie nagłośnienia, przygotowywanie pieśni i instrumentów...(ks. Leszek ustala porządek pieśni liturgicznych)O godzinie 16 rozpoczęła się najważniejsza część spotkania w Hucie Pieniackiej - Msza Święta Po Mszy Świętej rozdano poświęcone różańce oraz wręczono medale szczególnie zasłużonym dla zachowania pamięci o Hucie Pieniackiej.
Wręczono Złote Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznane przez ROPWiM (Konsulowi Generalnemu Grzegorzowi Opalińskiemu i Konsulowi Marcinowi Zieniewiczowi). Z kolei Medalami Stowarzyszenia Huta Pieniacka uhonorowani zostali: Leszek Rysak - historyk, niezwykle zasłużony uczestnik Rajdu, fotografowie Teresa i Edward Zaczyńscy oraz Adam Świtalski - organizator I Motocyklowego Zlotu w Hucie Pieniackiej(poniżej)Dokończono modlitwy, założono wieńce. Później jak jedna wielka rodzina wszyscy uczestnicy zasiedli do wspólnej wieczerzy. Ocaleni z Huty Pieniackiej opowiadali o życiu w Hucie przed wojną.


Naszą wspólną obecność na lwowskiej ziemi zakończyła uroczysta Msza Święta odprawiona przez abp. Mokrzyckiego w archikatedrze lwowskiej w intencji Polaków którzy stracili życie na Kresach Rzeczpospolitej.

Statystyka

stat4u