Szukaj:

69. rocznica ludobójstwa ...
Relacja z obchodów 69. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej.
W dniu 28 lutego na naszej stronie internetowej ukażą się relacje wideo oraz zdjęcia z tegorocznych obchodów upamiętniających rocznicę ludobójstwa w Hucie Pieniackiej.


 
23 lutego 2013 roku odbyła się uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka ze Wschowy i Konsulat Generalny RP we Lwowie, a upamiętniająca zbrodnię ludobójstwa dokonaną przed 69 laty w Hucie Pieniackiej. 
Tegoroczne obchody utwierdziły w przekonaniu, że Huta Pieniacka stała się niezwykle ważnym dla Polaków miejscem a jej tragiczna historia symbolem dokonanego na Wołyniu i Podolu ludobójstwa, który na trwałe zapisał się w świadomości Polaków. Po raz kolejny, pomimo bardzo niesprzyjającej zimowej aury pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zgromadziło się kilkaset osób. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: senator Stanisław Gogacz reprezentujący Senat RP, Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, przedstawiciele Sekretarza Rady OPWiM, duchowni wyznań rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego, przedstawiciele lokalnych władz ukraińskich, a także delegacje organizacji pozarządowych i samorządów z całej Polski m.in. ze Wschowy oraz „Solidarności” z Lublina. Jak wspomniano tegorocznym obchodom towarzyszyły bardzo trudne warunki pogodowe – potężne opady śniegu sprawiły, że w dniach poprzedzających rocznicę pobliskie miejscowości pozostawały „odcięte od świata”. Szczęśliwie dzięki zaangażowaniu pracowników Konsulatu a nawet współpracy z ukraińskimi samorządowcami dojazd do Huty był możliwy. Nawet jednak tak trudne warunki nie przeszkodziły mieszkającym na lwowskiej ziemi Polakom w przybyciu na uroczystości – to właśnie ich obecność i wspólna gorliwa modlitwa są dla nas szczególnie cenne i wzruszające. 
Docenienia wymaga determinacja pracowników Konsulatu, bez których pomocy niemożliwe byłoby zachowanie pamięci o historii Huty Pieniackiej. Ich trud i szczere zaangażowanie przynoszą już efekty także natury „dyplomatycznej”. Wzorem lat ubiegłych w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele miejscowej władzy i choć polityka wciąż stanowi tu dużą barierę a prezentowane stanowisko wciąż pozostaje nie do zaakceptowania to zmiana nastawienia lokalnych władz ukraińskich do naszej działalności jest zauważalna. 
To co jest jednak najważniejsze z punktu widzenia członków Stowarzyszenia, a więc rodzin pomordowanych w Hucie Pieniackiej pozostaje – dzięki Bogu – niezmienne: wciąż przybywamy do Huty Pieniackiej, by uczcić pamięć naszych bliskich i dać świadectwo Prawdzie. Przybywamy by spełniać testament idących na śmierć: „kto z was przeżyje, zmówcie Ojcze Nasz…”. Jesteśmy przekonani, że modlitwa w tym miejscu jest rzeczą wielką i ważną nie tylko dla pamięci o Hucie Pieniackiej – ona oddziałuje i zmienia całe nasze życie. Ta modlitwa wskazuje i umacnia w nas wartości, za które życie oddali zamordowani w Hucie Pieniackiej. Obyśmy zawsze o nich pamiętali...
W dniu 28 lutego na naszej stronie internetowej ukażą się relacje wideo oraz zdjęcia z tegorocznych obchodów upamiętniających rocznicę ludobójstwa w Hucie Pieniackiej.Uroczystości związane z obchodami 69 rocznicy zagłady Huty Pieniackiej:
 
 • 17 lutego, Strzelin, godz. 10:30:
  Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Matki Chrystusa i Św. Jana Apostoła Ewangelisty, ADRES: ul. Staromiejska 23, 57-100 Strzelin.
 • 23 lutego, Huta Pieniacka, ok. godz. 13:00:
  Główne obchody Rocznicowe pod pomnikiem upamiętniającym ofiary ludobójstwa w Hucie Pieniackiej.
 • 24 lutego, Poznań, godz. 8:00:
  Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Stanisława Kostki, ul. Rejtana 9, 60-653 Poznań.
   
 • 3 marca, Babice, godz. 13:00
  kościół parafialny w Babicach pw. Wniebowzięcia NMP,
  Babice.

Statystyka

stat4u