Szukaj:

72. rocznica ludobójstwa...


O uroczystościach:

TVP Gorzów - LINK

Kurier Galicyjski - Artykuł      WIDEO

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - LINK

Szanowni Państwo,

raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zorganizowanych przez nasze Stowarzyszenie uroczystych obchodach 72. rocznicy ludobójstwa dokonanego w Hucie Pieniackiej. Dziękujemy również wszystkim, którzy w modlitwach pamiętali o naszych bliskich - o tych, którzy 28 lutego 1944 r. w Hucie Pieniackiej zginęli dlatego tylko, że byli Polakami.
W sposób szczególny dziękujemy pracownikom Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, w szczególności p. Konsul Sylwii Andujar-Piechowskiej, reprezentującej Konsula Generalnego podczas uroczystości.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z uroczystości. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej, na której sukcesywnie będą pojawiały się dalsze materiały, w tym relacja wideo.

Po raz pierwszy w uroczystościach brał udział poczet sztandarowy Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Sztandar zaprojektowany został przez p. Franciszka Bąkowskiego - Ocalonego z zagłady.

Następnie głos zabierali przedstawiciele Stowarzyszenia Huta Pieniacka - Franciszek Bąkowski i Małgorzata Gośniowska-Kola, reprezentant Konsula Generalnego, przedstawiciele ukraińskich władz centralnych i samorządowych.Jako pierwszy w uroczystościach głos zabrał p. Franciszek Bąkowski - cudownie Ocalony z zagłady Huty Pieniackiej.Najważniejszą częścią obchodów była oczywiście modlitwa ekumeniczna, której przewodniczył ks. Anatol Szpak z Brodów, oraz przedstawiciele kościoła grekokatolickiego oraz cerkwi prawosławnej.
Tegoroczne uroczystości wzbudziły bardzo duże zainteresowanie mediów - zarówno lokalnych dziennikarzy ukraińskich, jak i największych stacji telewizyjnych z Polski i Ukrainy. Od początku pielgrzymce Stowarzyszenia Huta Pieniacka, towarzyszyły ekipy telewizyjne TVP Gorzów oraz telewizji TRWAM. 

Na niniejszej stronie internetowej poinformujemy Państwa o dacie emisji reportażów z uroczystości.  Poniżej - prezes SHP Małgorzata Gośniowska-Kola udziela wywiadu mediom ukraińskim.

Członkowie SHP, pielgrzymując na dawne Kresy pamiętają nie tylko o Hucie Pieniackiej, ale starają się pielęgnować pamięć o innych bardzo ważnych kartach naszej historii. Tradycyjnie więc zapaliliśmy również znicze na cmentarzu Orląt Lwowskich.
Statystyka

stat4u