Szukaj:

66. rocznica ludobójstwa - przemówienie prezesa SHP

Przemówienie prezes Małgorzaty Gośniowskiej-Kola wygłoszone pod pomnikiem w Hucie Pieniackiej podczas uroczystości 66. rocznicy zagłady wsi:

Zbrodnia dokonana w tym miejscu 28 lutego 1944 roku pochłonęła ponad 1000 ludzkich istnień. Zginęli za to, że byli Polakami – zginęli niewinnie.
66 lat temu ukrzyżowano Hutę Pieniacką. Ocaleli nieliczni. Ukryci na dzwonnicy kościoła, bezsilnie patrzyli jak mordowani są ich najbliżsi, przyjaciele, sąsiedzi. Inni uciekali z płonących stodół by nie umierać w męczarniach lecz by zginąć od kul. Schowani w kryjówkach słyszeli jęki męczonych ludzi. Przeżyli.
Ich tragedia dopiero się zaczynała. Widzieli zwęglone, zmasakrowane ciała matek, ojców, dzieci. Widzieli stada ptactwa nad pogorzeliskiem, spalone domy. Wracali by pochować swoich bliskich. Nawet wtedy od strony lasu padały w ich kierunku strzały. Dzisiaj ci ocaleni, u schyłku życia ludzie są z nami, przyjeżdżają do Huty Pieniackiej są z nami sercem , modlitwą i uczą nas Pamiętać!
To Oni - nasi Rodzice, Dziadkowie powtarzają: trzeba przebaczać ale nie można zapomnieć. Kiedyś Ci cudem ocaleni przyjeżdżali tutaj samotnie. Przeżyli zagładę wsi, wyrwali się z piekła i do dzisiaj mierzą się w życiu z pamięcią o tamtym dniu.
Jak się żyje człowiekowi, który grzebiąc ciało swojej mamy rozpoznaje je po niedopalonych palcach, grzebiąc ciało ojca poznaje Go po oprawce od okularów? Jak się żyje człowiekowi, który widząc stado wron i kruków nie może znieść tego widoku i płacze? Jak się żyje człowiekowi, który co roku od sześćdziesięciu sześciu lat w dniu 28 lutego pamiętając o Hucie Pieniackiej zamawia Mszę Świętą, modli się i prosi o modlitwę innych?
Prawda zawsze jest jedna ,dzięki niej można wybrać dobro lub zło. Nasi rodzice opowiadają, że przed wojną pielgrzymi, którzy udawali się do Poczajowa korzystali z gościny w Hucie Pieniackiej, odwiedzali się w czasie świąt. Dlaczego później przyszli spalić i ukrzyżować tę wieś?
Huta Pieniacka urosła dzisiaj do rangi symbolu. Od kilku lat przybywamy w miejsce uświęcone niewinną krwią. W 2005 roku dzięki staraniom rządu Rzeczypospolitej i rodzin odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary zbrodni. W ubiegłym roku hołd zamordowanym oddali prezydenci Polski i Ukrainy. Świat dowiedział się o ludobójstwie dokonanym w Hucie Pieniackiej. Padały ważne słowa o pojednaniu „ nie ma wolnego Polaka bez wolnego Ukraińca i nie ma wolnego Ukraińca bez wolnego Polaka chcemy w to wierzyć, chcemy aby tak było. Przyjeżdżając tutaj, spotykamy się z mieszkańcami okolicznych wsi. W ubiegłym roku byliśmy na rozpoczęciu roku szkolnego. Aby mówić o pojednaniu potrzebna jest Prawda. Prawda o Hucie Pieniackiej znajduje się w tej ziemi i w sercach garstki ocalałych Hutniaków.
Wracamy tutaj aby pomodlić się za naszych najbliższych pomordowanych w Hucie Pieniackiej – by nazwać zło, które tutaj wypełzło. Wierzymy, że tylko wtedy tak przerażająca zbrodnia się nie powtórzy! Wracamy by nie zginęła pamięć o tych, którzy ponieśli męczeńską śmierć.
Wszystkich Państwa tutaj obecnych prosimy o modlitwę i składamy serdeczne Bóg zapłać.

Statystyka

stat4u