Szukaj:

Aktualności

W dniach 4 i 5 marca odbywały się w Warszawie kolejne uroczystości upamiętniające 67 rocznicę ludobójstwa dokonanego w Hucie Pieniackiej.
          W piątek 4 marca w pięknej, wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Muzeum Niepodległości odbyła się projekcja filmu Skrawek piekła na Podolu oraz szereg interesujących wystąpień. Głos zabrali m.in. dr Lucyna Kulińska, Franciszek Bąkowski - ocalony z Huty Pieniackiej oraz Sulimir Stanisław Żuk - pisarz, świadek ludobójstwa.  Aktorzy warszawskiego teatru Atlantis odczytali wstrząsające wspomnienia Ocalonych z Rzezi Wołyńskiej. 28 lutego, również w Muzeum Niepodległości, otwarto wystawę przygotowaną przez Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Uroczystości w Muzeum Niepodległości objęte zostały honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
          W sobotę, wzięliśmy udział w konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Rajd Katyński w Centrum Edukacji IPN. 
          Relacje wideo można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce wideo lub bezpośrednio na naszym profilu na youtube.com.
Kochani,
w imieniu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński chciałem bardzo podziękować za pomoc w organizacji i udział 5 marca 2011 roku, w 71 rocznicę wydania przez sowietów decyzji o wymordowaniu w specjalnym trybie obywateli polskich, w spotkaniu ZBRODNIA KATYŃSKA ... PAMIĘTAMY. PAMIĘTAJ i TY.
Mam nadzieję na dalszą owocną współpracę w informowaniu o Zbrodni Katyńskiej i zagładzie Huty Pieniackiej.
Serdecznie pozdrawiamy


L. Rysak
SMRK, IPN 


* * * 

W niedzielę 27 lutego odbyły się w Hucie Pieniackiej uroczystości upamiętniające 67.
 rocznicę ludobójstwa dokonanego 28 lutego 1944 roku. W bestialski sposób zamordowano ponad 1000 osób. Zginęli za to, że byli Polakami. W uroczystościach udział wzięli członkowie naszego Stowarzyszenia - przede wszystkim ocaleni z Huty Pieniackiej. Odbyło się nabożeństwo ekumeniczne za dusze ofiar. W uroczystościach uczestniczyli pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z Konsulem Generalnym Panem Grzegorzem Opalińskim, Poseł na Sejm Pan Zbigniew Wojciechowski, Polacy mieszkający na Ukrainie a także grupy z Polski. Niebawem ukaże się obszerniejsza relacja na stronach hutapieniacka.pl .
Już teraz zachęcamy wszystkich do przesyłania swoich refleksji dotyczących uroczystości oraz fotografii. W galerii oraz na naszym koncie na facebooku prezentujemy pierwsze nadesłane zdjęcia z uroczystości. 


28 lutego w Muzeum Niepodległości w Warszawie otwarta została wystawa poświęcona spotkaniu motocyklistów Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w  Hucie Pieniackiej, przygotowana przez Dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej Pana Leszka Marciniaka.
                     W najbliższych dniach tj. 4 i 5 marca odbędą się kolejne uroczystości rocznicowe.
W Muzeum Niepodległości w Warszawie nasze stowarzyszenie będzie współorganizatorem uroczystości upamiętniającej tragedię  Huty Pieniackiej, objętą  patronatem honorowym Marszałka Województwa   Mazowieckiego.
W sobotę 5 marca weźmiemy udział w Spotkaniu ZBRODNIA KATYŃSKA PAMIĘTAMY  , które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „ Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki w Warszawie organizowanej przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.


          W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Huta Pieniacka serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zaplanowanych uroczystościach.

                                                       Małgorzata Gośniowska- Kola
                                                            Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka      
* * *

 

  67 rocznica Zagłady Huty Pieniackiej

 27 lutego odbędą się pod pomnikiem w Hucie Pieniackiej uroczystości upamiętniające 67 rocznicę zagłady wsi. Jak co roku w tym tak ważnym miejscu będą członkowie Stowarzyszenia - ocaleni, potomkowie ofiar. W centrum dawnej wsi, w miejscu gdzie kiedyś stał kościół odprawione zostanie nabożeństwo. Prosimy więc wszystkich Państwa o modlitwę w tym dniu za dusze ponad 1000 Polaków zamordowanych 28 lutego 1944 roku. 

Za mieszkańców Huty Pieniackiej, którzy zginęli za to, że byli Polakami.

* * *
 1% Państwa podatku na rzecz Stowarzyszenia Huta Pieniacka pomoże nam lepiej spełniać zadania bardzo ważne dla nas wszystkich, dla przyszłości Polski.


Szanowni Państwo!
           
Celem naszej działalności jest ocalenie pamięci o zamordowanych, spalonych 1200 Polakach – mieszkańcach Huty Pieniackiej, mieszkańcach dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Rozpoczęliśmy wiele inicjatyw.
Udało nam się wydać książkę opisującą historię Huty Pieniackiej. Odrestaurowaliśmy przedwojenny cmentarz – jedyną materialną pozostałość wsi. W uroczystościach rocznicowych organizowanych przez nas w 2009 roku udział wzięli prezydenci Polski i Ukrainy. W minionym roku po raz kolejny podejmowaliśmy w Hucie Pieniackiej motocyklistów Rajdu Katyńskiego, organizowaliśmy konferencje naukowe.        Nasza praca jest działalnością społeczną, wszyscy poświęcamy swój czas, wysiłek dla jednego celu: by Polska o nich nie zapomniała.
Zachęcamy tych wszystkich, którzy dostrzegają celowość i znaczenie naszych działań do wsparcia finansowo naszej inicjatywy.1% Państwa podatku na rzecz Stowarzyszenia Huta Pieniacka pomoże nam lepiej spełniać zadania bardzo ważne dla nas wszystkich, dla przyszłości Polski.
Małgorzata Gośniowska Kola                      
Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka                   

Nasze stowarzyszenie zostało wpisane do Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych i dzięki temu może się ubiegać o darowiznę 1%:

- w deklaracji podatkowej str.6, rubryka O
poz. 305 należy wpisać; Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych-Zielona Góra w
poz. 306 KRS 0000169865,
poz. 308 Stowarzyszenie Huta Pieniacka Wschowa


* * *


Zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, błogosławieństwa
Bożej Dzieciny oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku
życzy 
Stowarzyszenie Huta Pieniacka


 


* * *
 

27 listopada odbyło się sprawozdawcze spotkanie członków SHP.Relacje ze spotkania możecie Państwo odnaleźć wybierając poniższe linki:

SPRAWOZDANIE             ZDJĘCIA              WIDEO* * *
Huta Pieniacka ożyła...

ZDJĘCIA                         FILMY

15 września gościliśmy w Hucie Pieniackiej niezwykłych przybyszów - tego dnia dotarli tam motocykliści X Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego prowadzeni przez Pana Komandora Wiktora Węgrzyna. Przybyli po prawie 3 tygodniowej pielgrzymce do miejsc uświęconych polską krwią, zamieszkanych przez Polaków. Przyjechali także motocykliści z Polski – uczestnicy I Zlotu Motocyklowego Huta Pieniacka organizowanego przez pana Adama Świtalskiego. Czekaliśmy na nich – my ocaleni mieszkańcy Huty Pieniackiej, potomkowie rodzin i sympatycy Stowarzyszenia .
Zmierzając do Huty ze Lwowa przez Brody, Podkamień obawialiśmy się kłopotów. Nauczeni doświadczeniem spodziewaliśmy się spotkać na trasie przejazdu milicję i aktywistów ukraińskiej partii nacjonalistycznej Swoboda. Jednak pierwszy patrol spotkaliśmy dopiero w Hołubicy. Szczęśliwie neobanderowców nie spotkaliśmy w ogóle. W Hołubicy, zatrzymaliśmy się przy ukraińskiej szkole podstawowej, gdzie na ręce dyrektora po raz kolejny ofiarowaliśmy uczniom pomoce naukowe i sprzęt sportowy. Podróż autobusem zakończyć musieliśmy w Żarkowie (w ostatniej przed Hutą osadzie) – powodem był fatalny stan drogi prowadzącej do Huty. Ulewne deszcze poprzednich miesięcy kompletnie zniszczyły drogę w wielu miejscach. Do Huty musieliśmy dostać się w inny sposób. Pomogli nam w tym motocykliści, którzy dotarli na Hutę niedługo przed nami. Rozpoczęły się przygotowania do Mszy Świętej w intencji pomordowanych – modlitwy, budowa ołtarza, rozpalanie zniczów i pochodni. O godzinie 16 w Hucie Pieniackiej, po raz kolejny wybrzmiało: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego… Eucharystii przewodniczył kapelan Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego o. Marek Kiedrowicz. Rzeczywiście Huta Pieniacka ożyła. Oto po 66 latach, które upłynęły od dokonanego ludobójstwa w Hucie Pieniackiej znów odprawiono Mszę Świętą w której uczestniczyło ponad 300 osób – ocaleni i ich rodziny, przedstawiciele konsulatu i Parlamentu Rzeczypospolitej, motocykliści, siostry zakonne z Brodów, Polacy mieszkający na Ukrainie.
Przychodzimy do was drodzy mieszkańcy Huty Pieniackiej, którzyście życiem a także śmiercią przynieśli owoc trwający. Czujemy się onieśmieleni w obliczu tego spotkania i waszego owocowania” mówił podczas homilii nasz wielki przyjaciel ks. Leszek Pankowski. Podczas Mszy Świętej poświęcono 250 różańców z napisem „H.P. 28 II 1944”, które z prośbą o modlitwę zostały ofiarowane przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka uczestnikom uroczystości.

     Po Mszy głos zabrała Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska Kola: Szanowni Państwo, te nasze spotkania w Hucie Pieniackiej na zawsze pozostają w Pamięci. Zawsze Pielęgnujemy każdy szczegół, każdy moment kiedy tutaj dojeżdżamy, kiedy tutaj jesteśmy, kiedy spotykamy takich wspaniałych ludzi jak Państwo. I w tym miejscu chcemy bardzo gorąco podziękować. To dzięki Opatrzności spotykamy właśnie takie osoby. Zastanawiamy się często nad wartościami – tymi najważniejszymi w życiu i dzięki Wam wiemy, co jest w tym życiu najważniejsze… wiemy, że hasło, które macie wypisane: Kocham Polskę i Ty ją kochaj – wiemy, że ono jest prawdziwe.
Kochani Hutniacy, do was powinnam powiedzieć na początku. Tyle razy tu przyjeżdżacie z nami. Niektórzy tylko sercem i myślami, niektórzy już odeszli od nas, ale zawsze będą przy nas…oni kochali to miejsce, a my kochamy ICH i dlatego zawsze będziemy tu przyjeżdżać…”

Następnie Pani Prezes, wraz z Sekretarzem Stowarzyszenia F. Bąkowskim w imieniu ROPWiM, wręczyła Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyjaciołom, na których wsparcie zawsze możemy liczyć: konsulowi generalnemu Grzegorzowi Opalińskiemu i konsulowi Marcinowi Zieniewiczowi.
Odznaczone zostało także nasze Stowarzyszenie – otrzymaliśmy Medal Stowarzyszenia Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego ze wspaniałą adnotacją: „Za wasze polskie serca…”


Później, zapłonęły już ogniska, usiedliśmy wspólnie do wieczerzy. Był to moment niezwykły. Rzadko można uczestniczyć w czymś tak niezwykłym – tam w Hucie Pieniackiej, gdzie nie ma niczego, na porośniętej wysoką trawą polanie, przy ogniskach zasiedli Polacy. Przybysze ze wszystkich zakątków Polski, z różnych stron świata. Pielgrzymujący do Huty Pieniackiej by oddać hołd tym, którzy zginęli za to, że byli Polakami. Zasiedli jak wielka rodzina.
15 września w Hucie Pieniackiej działy się rzeczy wielkie. Próżno szukać w codzienności wydarzeń tak poruszających i pięknych.
To rzadki dziś widok: starszy Pan siedzący, na murku opowiada o rodzicach, kolegach o domu rodzinnym – o życiu w ukochanej Hucie Pieniackiej. Wokół niego ze łzami w oczach klęczą młodzi mężczyźni. Twardzi motocykliści wpatrzeni jak w obraz czekają w napięciu na każde słowo starszego pana, a gdy kończy, proszą by nie przestawał by mówił dalej.
Wieczorem, leżą krzyżem w miejscu gdzie w dołach po wapnie chowano zwęglone ciała zamordowanych Polaków. Później nad dogasającymi ogniskami rozbrzmiewają pieśni o rycerzach znad kresowych stanic, toczą się nocne Polaków rozmowy.

To wszystko stało się w Hucie Pieniackiej. Dlatego na koniec, powtarzamy słowa homilii

Czujemy się onieśmieleni w obliczu tego spotkania i waszego owocowania.* * *
Konferencja
Zbrodniarze z OUN-UPA i sprawiedliwi Ukraińcy. Dokumentacja i Upamiętnienie,
Warszawa, 26 października 2010
26 października o godz. 11.00 w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, ul. Marszałkowska 21/25, odbędzie się konferencja „Zbrodniarze z OUN-UPA i sprawiedliwi Ukraińcy. Dokumentacja i upamiętnienie”. Konferencję zorganizował Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.


PROGRAM
11:00 Otwarcie konferencji
11:30 Referat autorstwa prokuratorów Przemysława Miszki i Krzysztofa Matkowskiego (OKŚZpNP we Wrocławiu) „Zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945 na osobach narodowości polskiej, w świetle śledztw OKŚZpNP we Wrocławiu” wygłosi prokurator Konrad Bieruń (OKŚZpNP we Wrocławiu)
12:00 Referat prokuratora Piotra Zająca (OKŚZpNP w Lublinie) „Problematyka ścigania i karania sprawców zbrodni ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w latach 1939-1945 na terenie ówczesnego województwa wołyńskiego i lubelskiego”
12:30 Dyskusja
12:45 Przerwa
13:00 Referat prokuratora Wiktora Szwieca (OKŚZpNP w Krakowie) „Zbrodnia w Hucie Pieniackiej w świetle ustaleń śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie”
13:30 Referat Romualda Niedzielki (BEP IPN) „Niewygodne bohaterstwo. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN-UPA”
14:00 Dyskusja
14:15 Podsumowanie
14:30 Zakończenie
Prowadzenie konferencji i podsumowanie: prof. Jan Żaryn

Statystyka

stat4u