Szukaj:

67. rocznica ludobójstwa

W niedzielę 27 lutego odbyły się w Hucie Pieniackiej uroczystości upamiętniające 67.
 rocznicę ludobójstwa dokonanego 28 lutego 1944 roku. W bestialski sposób zamordowano ponad 1000 osób. Zginęli za to, że byli Polakami. W uroczystościach udział wzięli członkowie naszego Stowarzyszenia - przede wszystkim ocaleni z Huty Pieniackiej. Odbyło się nabożeństwo ekumeniczne za dusze ofiar. W uroczystościach uczestniczyli pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z Konsulem Generalnym Panem Grzegorzem Opalińskim, Poseł na Sejm Pan Zbigniew Wojciechowski, Polacy mieszkający na Ukrainie a także grupy z Polski. Niebawem ukaże się obszerniejsza relacja na stronach hutapieniacka.pl .
Już teraz zachęcamy wszystkich do przesyłania swoich refleksji dotyczących uroczystości oraz fotografii. W galerii oraz na naszym koncie na facebooku prezentujemy pierwsze nadesłane zdjęcia z uroczystości. 28 lutego w Muzeum Niepodległości w Warszawie otwarta została wystawa poświęcona spotkaniu motocyklistów Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w  Hucie Pieniackiej, przygotowana przez Dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej Pana Leszka Marciniaka.
                     W najbliższych dniach tj. 4 i 5 marca odbędą się kolejne uroczystości rocznicowe.
W Muzeum Niepodległości w Warszawie nasze stowarzyszenie będzie współorganizatorem uroczystości upamiętniającej tragedię  Huty Pieniackiej, objętą  patronatem honorowym Marszałka Województwa   Mazowieckiego.
W sobotę 5 marca weźmiemy udział w Spotkaniu ZBRODNIA KATYŃSKA PAMIĘTAMY  , które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „ Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki w Warszawie organizowanej przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Statystyka

stat4u